صندوق های سرمایه گذاری

«صندوق‌های سرمایه‌گذاری» یک واحد حقوقی مستقل (مانند شرکت‌ها) هستند که سرمایه‌های افراد را جمع‌آوری کرده و تحت نظارت متخصصان مالی و سرمایه‌گذاری، در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

از جذابیت های مهم در این روش سرمایه گذاری میتوان به پایین آمدن ریسک سرمایه گذاری، سپردن مدیریت دارایی به افراد متخصص و صرفه جویی در زمان صاحب سرمایه اشاره کرد. یک نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در صندوق ها، در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم در سهام، این است که دارنده واحدهای این صندوقها هر زمان که بخواهد میتواند واحدهای سرمایه گذاری خود را به فروش رسانده و نقد کند.

کسانی که نماد سهامشان مدتهای طولانی بسته مانده و نتوانسته اند سهم خود را بفروشند، میدانند که چقدر «نقدشوندگی» مهم است!

هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد. انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد:

اولاً هزینه بکارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. ثانیاً، صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، کلیه حقوق اجرایی مربوط به صندوق از قبیل دریافت سود سهام و کوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

ثالثا،ً امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

به دلیل اینکه خرید (صدور) و فروش (ابطال) واحدهای صندوق‌ زمان و هزینه می‌برد، برخی صندوق‌ها برای کسانی که به سرعت پس از خرید می‌خواهند واحدهای صندوق را بفروشند، جریمه در نظر می‌گیرند. اگر احتمال میدهید که ممکن است به سرعت به منابع مالی خود نیاز پیدا کنید، قبل از سرمایه گذاری، در مورد «نرخ جریمه‌ فروش زودهنگام» از مدیر صندوق سؤال کنید.

هر صندوق با توجه به ماهیت خود محدودیت‌هایی در سرمایه‌گذاری دارد، اگر نگران جزئیات هستید، می‌توانید در مورد محدودیت‌های سرمایه گذاری از مدیر صندوق سؤال کنید.

هر صندوق یک وبسایت دارد. شما می‌توانید تمام مسائل مربوط به آن صندوق را از طریق وب‌سایت صندوق پیگیری و بررسی کنید. در ضمن تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک وب‌سایت به نام fipiran.ir رتبه بندی و مقایسه می‌شوند. قبل از اینکه در صندوقی سرمایه‌گذاری کنید، بررسی کنید که در مقایسه با صندوق‌های دیگر چه وضعیتی دارد.

در طی یک سال سرمایه گذاری در صندوق، برای فعالیتهای مختلفی که صندوق و مدیران آن برای شما انجام میدهند، حداکثر در حدود ۶% تا ۷% از منابع سرمایه گذاری شده شما هزینه خواهد شد. این هزینه ها برای مواردی مانند هزینه مدیران متخصص صندوق، هزینه تضمین نقد کردن واحدهای صندوق در همه حال، هزینه نظارت نهادهای نظارتی بر صحت و سلامت فعالیتها، هزینه گزارش دهی، وب سایت صندوق و … است که همه این موارد تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هزینه شده و اطلاعات آن به صورت کامل و شفاف قابل ارائه است.

صندوق با درآمد ثابت

در این نوع از صندوقهای سرمایه گذاری، بیشتر منابع صندوق (بالای ۹۰%) باید در اوراق با درآمد ثابت (مانند اوراق مشارکت و …) سرمایه‌گذاری شود. این اوراق حداقل سود تضمین‌شده دارند که باعث می‌شود صندوق حداقل مناسبی از سود را داشته باشد، اما به دلیل این‌که بخش اندکی از منابع صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، احتمال به دست آوردن سود بیشتر هم وجود دارد. این صندوق ها برای افرادی مناسب است که نگران کاهش یکباره ارزش دارایی های خود هستند. این صندوق‌ها بر خلاف صندوق در سهام در پایان دورهایی، مثلاً ۳ ماهه، به دارندگان واحدهای صندوق سود نقدی پرداخت می‌کنند

 

صندوق‌های مختلط

در این نوع صندوق‌ها منابع صندوق به صورت تقریباً مساوی میان اوراق با درآمد ثابت (که حداقلی از سود را تضمین‌ میکنند) و سهام (که سود تضمین شده نداشته و نوسان قیمت بالایی دارند)، سرمایه‌گذاری می‌شود. انتظار داریم (البته نه همیشه) بازده و ریسک این نوع از صندوق‌ها میانه دو صندوق دیگر باشد. پس به کسانی که نگرانی زیادی از کاهش ارزش سرمایه خود نداشته و از طرف دیگر به دنبال سودهای بسیار بالا نیز نیستند، پیشنهاد میشود در این نوع از صندوقها سرمایه گذاری کنند.

 

صندوق در سهام

در این نوع صندوق‌ها بخش عمده منابع صندوق (حداقل۷۰%) در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. علی‌رغم الزام صندوق‌ها به استفاده ازرویکردهای متنوع‌سازی پورتفو و کاهش ریسک، این صندوق‌ها در معرض ریسک کلی(سیستماتیک) بازار قرار دارند و در دوران‌های رونق و رکود بازار بازده‌های بسیارمتفاوتی کسب می‌کنند. این صندوق‌ها سود دوره‌ای پرداخت نمی‌کنند و سود حاصل ازسرمایه‌گذاری در آن‌ها از طریق افزایش ارزش واحدهای صندوق (افزایش ارزش دارایی‌ها)به دست می‌آید. دارندگان واحدهای صندوق نیز هر زمان که مایل باشند قادر به تبدیلدارایی خود، به قیمت روز، به پول نقد خواهند بود.

صندوق سرمایه گذاری ره آورد آباد مسکن یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است. در این صندوق که هم اکنون بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان دارایی جذب کرده است، بخش عمده منابع صندوق (بیش از ۹۰% منابع) در اوراق درآمد ثابت (اوراق مشارکت، اوراق خرانه، . . .) و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود. بخش کوچکی از منابع صندوق (کمتر از ۱۰%) در سهام سرمایه گذاری می شود و این موجب می گردد که منوط بر نوسانات مثبت بازار سهام منجر به کسب بازدهی بیش از اوراق مشارکت برای صندوق می گردد. سرمایه گذاری در این صندوق به افرادی که در جه ریسک پذیری پایینی دارند و در صدد کسب بازدهی با حداقل ریسک و حداقل نوسان بازدهی هستند مناسب می باشد.

صندوق ره آورد آباد مسکن نرخ سود پیش بینی شده را در دوره های ماهانه به حساب بانکی سرمایه گذاران واریز می کند و هیچ گونه محدودیت زمانی (حداقل زمان مورد نیاز برای سرمایه گذاری) در خصوص واریز و برداشت وجه از این صندوق وجود ندارد.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت:

  • کسب بازدهی موثر سالانه بیشتر از سود سپرده بانکی
  • پرداخت سود نقدی ماهانه
  • قابلیت نقد شوندگی
  • عدم وجود محدودیت زمانی برداشت و واریز وجه

اطلاعات آماری:

  • كل خالص ارزش دارایی ها: ١٤٢,١٣٦,٢٠٧,٢٠٦,٩٤٢ ريال
  • قیمت صدور هر واحد سرمایه گذاری: ١,٠١٠,٥٧٤ ريال
  • ضامن نقد شوندگی: بانک مسکن
  • متولی صندوق: موسسه حسابرسي بهراد مشار
  • مدیران سرمایه گذاری: ابوذر شیرزاد، سید محمد اکبرالسادات، آرش امینی
 

برای آشنایی بیشتر با این صندوق به آدرس سایت صندوق به نشانی زیر مراجعه فرمایید.