• سه شنبه 31 فروردین 1400
  • 39 بازیدکننده
کارگزاری بانک مسکن: سال گذشته و در پی ریزش قیمت ها در بازارسهام، سازمان بورس و اوراق بهادار معاملات الگوریتمی را به صورت مقطعی متوقف کرد و اکنون با کاهش فضای هیجانی بازار سرمایه، مدیریت نظارت بر بورس‌ها، شرایط ارائه خدمات معاملات الگوریتمی در بورس و فرابورس را اعلام کرده است.
پارسال و به دنبال حذف کردن معاملات الگوریتمی، این سوال مطرح بود که چگونه می توان تشخیص داد که درخواست ارسال شده از سوی فرد انجام شده یا الگوریتم؟ این در حالی است که پشت آن الگوریتم نیز یک شخص قرار گرفته و ممکن است معامله گر بدون واکنش به نامه‌ها و ابلاغیه مبنی بر ممنوعیت معامله، همچنان به کار خود ادامه دهد. به عبارت دقیق تر هیچ تمیزی بین الگوریتم و معامله گر نداریم.
بحث بر سر این موضوع بود که یک دسته از افراد گروه‌های رسمی سبدگردان هستند که از تکنولوژی الگوریتم استفاده می‌کنند و در مقابل دسته دیگر به طور غیر رسمی و سبدگردان های شخصی از این الگوریتم ها استفاده می‌کنند و نمی‌توانیم از انجام این معاملات جلوگیری کنیم چون قابل شناسایی نیستند. مصوبه قبلی مبنی بر ممنوعیت معاملات الگوریتمی تنها آن گروه از مخاطبانی را محدود کرد که قصد داشتند به صورت رسمی و دارای مجوز از الگوریتم‌ها استفاده کنند و چنانچه به صورت غیررسمی قصد این کار را داشته باشند، شناسایی آن ها عمدتا امکان‌پذیر نیست.
حال بعد از گذشت 7 ماه و با توجه به رشد صنعت IT  و اینکه نمی‌توان از نقش معاملات الگوریتمی در بازارسرمایه چشم‌پوشی کرد، مدیریت نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار اطلاعیه ای آخرین شرایط جدید ارائه خدمات معاملات الگوریتمی در بورس تهران و فرابورس را اعلام کرده است.


 
شرایط هشت گانه ارائه خدمات معاملات الگوریتمی 
در این اطلاعیه آمده است: پیرو اطلاعیه شماره ۱۲۱.۱۲۲۴۰۹ به تاریخ ۹۹.۰۷.۰۱ در خصوص عدم امکان انجام معاملات الگوریتمی، به اطلاع می رساند ارائه خدمات معاملات الگوریتمی توسط موسسات دارای مجوز از این سازمان به شرط رعایت تمامی موارد زیر بلامانع است:
 
۱- رعایت مفاد الزامات معاملات الگوریتمی پیوست بند ۱۰ صورتجلسه ۶۱۹ مورخ ۹۸.۱۱.۰۷ مصوب هیات مدیره محترم سازمان بورس اوراق بهادار و موضوع ابلاغیه شماره ۱۱۰۲۰۰۲۶۳ مورخ ۹۹.۰۱.۱۱
۲- ارائه زیرساخت نظارتی سامانه مورد استفاده، به سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت بورس اوراق بهادار تهران و شرکت فرابورس ایران
۳- عدم استفاده از الگوریتم های ناقض قوانین و مقررات بازار سرمایه و دستورالعمل انظباطی کارگزاران
۴- اخذ تاییده قابلیت های عملیاتی کسب و کار سامانه معملات الگوریتمی از شرکت بورس و اوراق بهادار تهران
۵- اخذ تاییده قابلیت های عملیاتی کسب و کار سامانه معملات الگوریتمی از شرکت فرابورس ایران
۶- اخذ تاییدیه الزامات فنی سامانه معاملات الگوریتمی از شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
۷- اخذ تاییدیه الزامات امنیتی در سطح زیرساخت و سامانه الگوریتمی از مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه
۸- ارایه لاگها و گزارشات دوره ای از عملکرد سیستم به مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه