مدیریت دارایی

بسیاری از افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بورس دارند، زمان لازم برای مدیریت سرمایه خود را نداشته و یا از دانش و توان علمی لازم برخوردار نیستند. علاوه بر این، مدیریت حرفه ای و دقیق دارایی‌ها علاوه بر این‌که نیاز به دانش تخصصی دارد، محتاج ارتباط گسترده با فعالین بازار و آگاهی از اتفاقات لحظه‌ای بورس و مسائل متعدد دیگری دارد. در چنین شرایط پیچیده‌ای بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام، استفاده از خدمات تخصصی مدیریت دارایی است که توسط حرفه ای های بازار ارائه میشود.

از طرف دیگر تبحر در خرید و فروش سهام برای شرکتهای کارگزاری منجر به ایجاد مزیت‌هایی در فهم بازار بورس، ایجاد شبکه ارتباطی گسترده، قرار گرفتن در جریان اطلاعات بازار، سهم‌ها و خرید و فروش‌ها، آشنایی با رفتار سرمایه‌گذاران و بسیاری از مزیت‌هایی دیگر می‌شود. دانش، مهارت و اطلاعات مذکور در کنار تحلیل‌های علمی، بنیان اصلی فعالیت مدیریت تخصصی دارایی است. به همین دلیل شرکت‌های کارگزاری با تجربه با تشکیل هسته‌های تحلیلی اقدام به ارائه خدمات مدیریت تخصصی دارایی میکنند.

در حال حاضر در کشورمان دو مسیر اصلی برای استفاده از خدمات مدیریت تخصصی دارایی وجود دارد که کارگزاری مسکن هر دو این خدمت را به مشتریان خود ارائه می‌کند؛ خدماتی تحت عنوان

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری
  • سبدگردانی اختصاصی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری» یک واحد حقوقی مستقل (مانند شرکت‌ها) هستند که سرمایه‌های افراد را جمع‌آوری کرده و تحت نظارت متخصصان مالی و سرمایه‌گذاری، در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

از جذابیت های مهم در این روش سرمایه گذاری میتوان به پایین آمدن ریسک سرمایه گذاری، سپردن مدیریت دارایی به افراد متخصص و صرفه جویی در زمان صاحب سرمایه اشاره کرد. یک نکته مهم در مورد سرمایه گذاری در صندوق ها، در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم در سهام، این است که دارنده واحدهای این صندوقها هر زمان که بخواهد میتواند واحدهای سرمایه گذاری خود را به فروش رسانده و نقد کند. کسانی که نماد سهامشان مدتهای طولانی بسته مانده و نتوانسته اند سهم خود را بفروشند، میدانند که چقدر «نقدشوندگی» مهم است!

توضیحات بیشتر

اگر زمان و تخصص کافی برای سرمایه‌گذاری پس‌ اندازهای خود را ندارید، می‌توانید خدمات تخصصی مدیریت منابع مالی خود را خریداری کنید. یکی از خدمات حوزه مدیریت تخصصی دارایی‌ها، «سبدگردانی اختصاصی» است. سبدگردانی اختصاصی یعنی متخصصان مالی و سرمایه‌گذاری کارگزاری مسکن برای شخص شما به عنوان یک مشتری خاص، با توجه به ویژگی‌ها، نظرات، میزان خطرپذیری و تمایل به سودآوری شما، مجموعه‌ای از سهام و اوراق بهادار را برای رسیدن به بیشترین سود، خریداری، نگه‌داری و مدیریت می‌کنند.

در انجام این فرآیند، هم سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت کامل دارد هم یک مؤسسه حسابرسی مورد اعتماد بورس مراقب است شرکت دارنده مجوز سبدگردانی از قوانین تخطی نکند.

توضیحات بیشتر