راهنمای سرمایه گذاری

راهنمای سرمایه گذاری در بورس

مرحله اول دریافت کدمعاملاتی (کدبورسی)

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به دریافت کدمعاملاتی (کد بورسی) از طریق سامانه سجام یا از طریق موبایل با لینک https://ehraz.maskanbourse.com/ و مراحل تکمیل احراز هویت دارید، سپس میتوانید تحت نظر یک کارگزار رسمی معاملات بورسی خود را انجام دهید.

شرکت‌های کارگزاری در واقع بعنوان یک واسط بین شما و بازار بورس عمل می نمایند که وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه معاملاتی بورس برعهده دارند.

توجه داشته باشید که خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، صرفا از طریق شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

  • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
  • سفارش تلفنی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
  • سفارش اینترنتی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
  • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

بنابراین پس از دریافت کد بورسی در کارگزاری، برای انجام معاملات بورسی، الزاما نیازی به مراجعه به تالار بورس یا کارگزاری نیست و با تکمیل فرم¬های معاملات آنلاین، کارگزاری‌ها سیستم معاملات انلاین را در اختیار مشتری قرار می‌دهند. در این روش خرید و فروش بصورت آنی و لحظه‌ای سهام امکان پذیر است. به این معنی که شما به محض وارد کردن سفارش، خرید یا فروش در همان لحظه انجام می‌شود و نیازی نیست خود کارگزار، سفارشات شما را در سامانه معاملاتی (سفارش آفلاین) وارد کند.

مزایای معاملات آنلاین سهام

  • سرعت عمل در تصمیم‌گیری: می‌توان در چندثانیه خرید یا فروش را انجام داد.
  • کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات: به دلیل اینکه شخص سرمایه‌گذار سفارشات خود را ارسال می‌کند، باید در این زمینه مهارت کسب نماید.
  • امنیت بالای معاملات آنلاین: اگر رمز عبور مناسب انتخاب کنید و آنرا در اختیار هیچکس قرار ندهید، کسی نخواهد توانست به آن دسترسی یابد.
  • نقل و انتقال الکترونیک پول: در پنل معاملات آنلاین، پرداخت آنلاین از حساب شما به حساب کارگزاری میسر است و نیازی به مراجعه به بانک نیست.
  • عدم محدودیت زمانی و مکانی برای سرمایه‌گذاری: در هرجای دنیا که باشید، کافیست یک کامپیوتر یا موبایل متصل به اینترنت داشته باشید تا بتوانید معامله کنید.

مرحله دوم یادگیری مفاهیم و قوانین بورس

سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد. که با مراجعه به سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران امکان مطالعه قوانین بورسی را داشته و با مراجعه به اینترنت و یا وب سایت کارگزاری ها امکان یادگیری مفاهیم صنعت را دارد.


مرحله سوم یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملات

پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری سه اصل روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر می¬شود و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد. شما باید بدانید یک معامله نادرست به هردلیل باعث از دست رفتن بخشی از سرمایه شما می‌گردد. به همین دلیل برای شروع همیشه توصیه ما به شما این است که با کم شروع کنید.

پس از دریافت کدمعاملاتی و خواندن مطالب آموزشی، بهتر است دست بکار شوید و برای بدست آوردن تجربه خرید و فروش، مبلغ خیلی کمی ( مثلا 1 میلیون تومان) سهام خریداری کنید. توجه کنید که توقع نداشته باشید از این مبلغ کم، سودی نصیب شما شود و این خرید فقط جهت آشنایی شما با روند معاملات و بازار برای شما خواهد بود.

البته بازهم به این معنی نیست که همین تعداد سهام را بدون فکر و بررسی خریداری کنید. پس از خرید، روند قیمتی سهم را بررسی و اخبار مرتبط با بازار و شرکتی که سهام آنرا خریداری کرده‌اید را بخوانید، سایت کدال می¬تواند راهنمای خوبی برای شما باشد، و در زمانی که تعیین کرده‌اید و فکر می‌کنید مناسب است، سهام خودتان را بفروشید.


در واقع هدف از اینکار، شروع سرمایه گذاری و صرفا ورود به بازار است. خرید سهام، هرچند به تعداد کم باعث می‌شود بازار را پیگیری کرده و شروع به یادگیری نمایید.

حتما توجه داشته باشید به هیچ عنوان بدون اطلاعات و دانش کافی و قبل از اینکه درک صحیحی از بازار بدست نیاورده‌اید، سرمایه اصلی که برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید را وارد بورس نکنید. بورس برای افراد مبتدی و افرادی که از آن شناخت کافی ندارند دارای ریسک زیادی است و احتمال از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه وجود دارد.

بنابراین اگر تازه‌کار هستید معاملات سنگین و پرحجم انجام ندهید، با سرمایه پایین شروع کنید. پس از کسب اطلاعات لازم و بدست آوردن تجربه کافی، به همان نسبتی که سطح دانش و اطلاعاتتان افزایش می‌یابد، می‌توانید سرمایه‌تان را در بازار افزایش دهید.

پر سود باشید...