با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت بهمن دیزل (سهامی عام) به مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال از دوشنبه ۳۱خرداد تا چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ در نماد "دیزل۰۴" عرضه عمومی می شود.

به گزارش روابط عمومی کارگزاری بانک مسکن و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، غلامرضا ابوترابی با اعلام این خبر افزود: صکوک مرابحه شرکت بهمن دیزل به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال جهت خرید قطعات تولید خودرو از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه  خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: این اوراق ۴ ساله و با نرخ ۱۸ درصد است که اقساط آن هر سه ماه یک بار پرداخت می شود.
وی در خصوص شیوه ضمانت و ارکان انتشار این اوراق توضیح داد: جهت تضمین پرداخت اقساط و اصل اوراق در سررسید، بخشی از سهام شرکت‌های گروه بهمن(سهامی عام) و تراکتورسازی ایران(سهامی عام) توثیق شده است. شرکت تامین سرمایه تمدن به عنوان متعهد پذیره نویس و بازارگردان این اوراق ایفای نقش می کند. شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات عامل فروش، شرکت واسط مالی آذر ناشر اوراق و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق هستند.
ابوترابی تصریح کرد: در این اوراق، شرکت واسط مالی آذر(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد اولیه مورد نیاز(قطعات تولید خودرو) شرکت بهمن دیزل(بانی) را نقداً خریداری خواهد کرد و سپس این مواد اولیه را به صورت اقساطی به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسیدهای سه ماهه، اقساط مربوطه را از طریق ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت کند.
به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، تاکنون در حوزه خودروسازی ۱۵ مورد تامین مالی مجموعاً به مبلغ ۵۸,۵۶۵ میلیارد ریال از طریق انتشار انواع صکوک توسط شرکت های سایپا، ایران خودرو، کرمان موتور و شرکت های تابعه آنها در بازار سرمایه صورت پذیرفته است؛ و شرکت گروه بهمن چهارمین خودروسازی است که از این طریق اقدام به تامین مالی می کند.

منبع: سنا