صندوق های سرمایه گذاری

 

انتخاب ما کدام است. دوست داریم پول خود را پس‌انداز کنیم و دو سال بعد همان مقدار پول را داشته باشیم یا مایل هستیم پول خود را سرمایه‌گذاری کرده و شانس خود را در بازارهای مالی و اقتصادی امتحان کنیم.

با توجه به اینکه پول در گذر زمان، ارزش خود را از دست می‌دهد شاید سرمایه‌گذاری انتخاب عاقلانه‌تری باشد.

حال ما می‌توانیم با حضور مستقیم در بازار سرمایه، شانس سرمایه‌گذاری خود را امتحان کنیم یا با اعتماد به نهادهای رسمی مالی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، نظارت و شفافیت اطلاعاتی، نقدشوندگی بالا، صرفه‌جویی نسبت به مقیاس مشارکت سرمایه‌گذاران، سود دارایی ما را تضمین می‌کنند.

مثلا ما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کنار بسیاری از افراد دیگر می‌توانیم سهامدار یک مجموعه ارزنده و خو‌ش‌حساب باشیم؛ آیا این خوب نیست؟

 

5 دلیل انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری 

شاید با خود بپرسید. چرا وقتی می‌توانم خودم سرمایه‌گذاری کنم باید در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنم. در پاسخ باید 5 دلیل را گفت. 


مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها: سرمایه‌گذاری در هر کاری دانش خاص خود را می‌طلبد. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به معنای مدیریت حرفه‌ای پولمان به کمک افراد کارشناس و خبره است. کارشناسان کارگزاری بانک مسکن با رصد مستمر و دقیق شرکت‌ها به دنبال بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری اموال و دارایی‌ ما هستند تا سود بیشتری کسب کنیم.


کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها: سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس به معنای پذیرفتن ریسک سود یا زیان است. مشارکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ما این کمک را می‌کند تا کارشناسان با سرمایه‌گذاری دارایی ما در سبدهای مختلف، ریسک زیان را کاهش داده و سود بیشتر ما را سبب شوند.متنوع‌سازی دارایی‌ها، اصلی است که در این صندوق‌ها در دستور کار قرار دارد.
 

​نظارت و شفافیت اطلاعاتی: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت مستمر نظارت می‌شوند و شفاف‌سازی صورت گرفته توسط سازمان بورس و اوراق بهادار سبب می‌شود دارایی ما به درستی سرمایه‌گذاری شود.

​نقد شوندگی بالا: ما اگر به صورت مستقیم در بازار سرمایه وارد شویم هنگامی که نیاز به نقد شدن سهام خود داریم باید صبر کنیم تا سهام ما خریداری شود. اگر در بازار خریداری برای سهام ما پیدا نشود نمی‌توانیم آن را نقد کنیم اما سرمایه‌گذاری در صندوق سبب می‌شود هر زمان که نیاز به سرمایه خود داشتیم ضامن صندوق این پول را در اختیار ما بگذارد و به عبارتی دارایی ما را نقد کند.
 

صرفه‌جویی نسبت یه مقیاس:شاید با یک میلیون تومان خودمان انتخاب چندانی برای سرمایه‌گذاری نداشته باشیم اما وقتی تعداد افراد بسیاری همانند ما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری حضور داشته باشند، این شانس را داریم تا دارایی خود را گزینه‌های متنوعی سرمایه‌گذاری کنیم.

 

به دلیل اینکه خرید (صدور) و فروش (ابطال) واحدهای صندوق‌ زمان و هزینه می‌برد، برخی صندوق‌ها برای کسانی که به سرعت پس از خرید می‌خواهند واحدهای صندوق را بفروشند، جریمه در نظر می‌گیرند. اگر احتمال می‌دهید که ممکن است به سرعت به منابع مالی خود نیاز پیدا کنید، قبل از سرمایه گذاری، در مورد «نرخ جریمه‌ فروش زودهنگام» از مدیر صندوق سؤال کنید.

هر صندوق با توجه به ماهیت خود محدودیت‌هایی در سرمایه‌گذاری دارد، اگر نگران جزئیات هستید، می‌توانید در مورد محدودیت‌های سرمایه گذاری از مدیر صندوق سؤال کنید.

هر صندوق یک وبسایت دارد. شما می‌توانید تمام مسائل مربوط به آن صندوق را از طریق وب‌سایت صندوق پیگیری و بررسی کنید. در ضمن تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک وب‌سایت به نام fipiran.ir رتبه بندی و مقایسه می‌شوند. قبل از اینکه در صندوقی سرمایه‌گذاری کنید، بررسی کنید که در مقایسه با صندوق‌های دیگر چه وضعیتی دارد.

در طی یک سال سرمایه گذاری در صندوق، برای فعالیتهای مختلفی که صندوق و مدیران آن برای شما انجام میدهند، حداکثر در حدود ۶% تا ۷% از منابع سرمایه گذاری شده شما هزینه خواهد شد. این هزینه ها برای مواردی مانند هزینه مدیران متخصص صندوق، هزینه تضمین نقد کردن واحدهای صندوق در همه حال، هزینه نظارت نهادهای نظارتی بر صحت و سلامت فعالیتها، هزینه گزارش دهی، وب سایت صندوق و … است که همه این موارد تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هزینه شده و اطلاعات آن به صورت کامل و شفاف قابل ارائه است.

صندوق با درآمد ثابت

در این نوع از صندوقهای سرمایه گذاری، بیشتر منابع صندوق (بالای ۹۰%) باید در اوراق با درآمد ثابت (مانند اوراق مشارکت و …) سرمایه‌گذاری شود. این اوراق حداقل سود تضمین‌شده دارند که باعث می‌شود صندوق حداقل مناسبی از سود را داشته باشد، اما به دلیل این‌که بخش اندکی از منابع صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، احتمال به دست آوردن سود بیشتر هم وجود دارد. این صندوق ها برای افرادی مناسب است که نگران کاهش یکباره ارزش دارایی های خود هستند. این صندوق‌ها بر خلاف صندوق در سهام در پایان دورهایی، مثلاً ۳ ماهه، به دارندگان واحدهای صندوق سود نقدی پرداخت می‌کنند

 

صندوق‌های مختلط

در این نوع صندوق‌ها منابع صندوق به صورت تقریباً مساوی میان اوراق با درآمد ثابت (که حداقلی از سود را تضمین‌ می‌کنند) و سهام (که سود تضمین شده نداشته و نوسان قیمت بالایی دارند)، سرمایه‌گذاری می‌شود. انتظار داریم (البته نه همیشه) بازده و ریسک این نوع از صندوق‌ها میانه دو صندوق دیگر باشد. پس به کسانی که نگرانی زیادی از کاهش ارزش سرمایه خود نداشته و از طرف دیگر به دنبال سودهای بسیار بالا نیز نیستند، پیشنهاد می‌شود در این نوع از صندوقها سرمایه‌گذاری کنند.

 

صندوق در سهام

در این نوع صندوق‌ها بخش عمده منابع صندوق (حداقل۷۰%) در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. علی‌رغم الزام صندوق‌ها به استفاده ازرویکردهای متنوع‌سازی پورتفو و کاهش ریسک، این صندوق‌ها در معرض ریسک کلی(سیستماتیک) بازار قرار دارند و در دوران‌های رونق و رکود بازار بازده‌های بسیارمتفاوتی کسب می‌کنند. این صندوق‌ها سود دوره‌ای پرداخت نمی‌کنند و سود حاصل ازسرمایه‌گذاری در آن‌ها از طریق افزایش ارزش واحدهای صندوق (افزایش ارزش دارایی‌ها)به دست می‌آید. دارندگان واحدهای صندوق نیز هر زمان که مایل باشند قادر به تبدیلدارایی خود، به قیمت روز، به پول نقد خواهند بود.